פרקינסון 05.06.2019

תת סיווג של מחלת פרקינסון מסייע בקביעת פרוגנוזה ומהלך המחלה

מחקר אורך זה אסף מידע היסטורי על חולי פרקינסון וניסה לאפיין תת סוגים חדשים של המחלה מבחינת מהלך המחלה, פרוגנוזה ומשתנים נוספים

קשישים, מחלת פרקינסון (צילום: אילוסטרציה)

קביעת תת הסוג הקליני של מחלת פרקינסון בזמן האבחנה מסייעת בהערכת מאפייני מחלה דוגמת מהלך והישרדות. החומרה וקצב ההתקדמות של הממצאים הנוירולוגיים הם מאפיינים חשובים של תת הסוגים הקליניים של פרקינסון.

מטרתו של מחקר אורך זה היתה לאסוף מידע על המהלך של מחלת פרקינסון, בזיקה לממצאים הנוירולוגיים, לטובת אפיון תת הסוגים של המחלה שהוצעו לאחרונה.

מחקר עוקבה רטרוספקטיבי זה נערך על מטופלים רציפים שסבלו ממחלת פרקינסון, כפי שאומת בעזרת נתיחות שלאחר המוות. מטופלים אלה היו במעקב קבוע של רופאים מומחים ברחבי הממלכה המאוחדת לאורך מחלתם, ותרמו את מוחם לאחר המוות לבנק המוחות Queen Square בין ינואר 2009 ועד דצמבר 2017. מטופלים עם אבחנות נוירולוגיות נוספות, צורות חד-גניות של מאפייני פרקינסון, או מטופלים עם מידע שאיננו מספק, הוצאו מהמחקר.

המטופלים סווגו לתת קבוצות מחקר בהסתמך על חומרת התסמינים התנועתיים, הפרעת שינה בשלב תנועת העיניים המהירה, ורמת התפקוד העצמאי וההכרתי בזמן האבחנה. הקבוצות הוגדרו לפי תת סוגים של מחלת פרקינסון: מחלה קלה שעיקרה הפרעת תנועה, מחלה בחומרה בינונית, ומחלה מפושטת וקשה.

הזמן מרגע האבחנה ועד לאבני-דרך מוגדרות (נפילות חוזרות, תלות בכיסא גלגלים, שיטיון, מעבר לטיפול סיעודי) או עד למוות הושווה בין תתי הקבוצות, ורמת הסיכון הוערכה בעזרת מודל הסיכונים היחסיים על-שם קוקס (Cox). חומרת ההתפשטות של ממצאים הקשורים לחלבון Lewy ושל ממצאים הקשורים למחלת אלצהיימר, הוערכו בעזרת שיטות דירוג מקובלות.

מתוך סך כולל של 146 מטופלים, 111 מטופלים נכללו במחקר (67 גברים [60.4%], גיל ממוצע [עם סטיית תקן] באבחנה 62.5 [11.5] שנים). תת-הסוג הקשה והמפושט של פרקינסון אופיין בהגעה מוקדמת יותר לאבני-הדרך שצוינו, ובשיעורי הישרדות נמוכים יותר.

מודל קוקס הראה שבקבוצה זו קיים סיכון מותאם מוגבר לכל אחת מאבני-הדרך (יחס סיכונים 10.90, רווח בר-סמך 95%, 5.51-21.58, P<0.001) ולמוות (יחס סיכונים 3.65, רווח בר-סמך 95%, 1.98-6.75, P<0.001). גיל בזמן האבחנה היה המשתנה היחיד הנוסף עם מובהקות סטטיסטית (יחס סיכונים מותאם למוות 1.14, רווח בר-סמך 95%, 1.11-1.17, P<0.001). הדירוג של ממצאים הקשורים לחלבון Lewy ולמחלת אלצהיימר לא היה שונה בין תת הסוגים של פרקינסון. עם זאת, בין תתי-הסוגים נמצאו הבדלים בקצב התקדמות המחלה, והסוג האחרון קושר לגיל בזמן המוות.

החוקרים סיכמו והסיקו שתת סיווג קליני של מחלת פרקינסון בזמן האבחנה עשוי לסייע בהערכת מהלכה ושיעורי ההישרדות של המטופלים. מידע זה יכול להיות שימושי בקביעת פרוגנוזה אישית למטופל וכן בריבוד קבוצות מטופלים בניסויים קליניים. חומרה וקצב התקדמות שונים של הממצאים הנוירולוגיים הם מאפיינים חשובים של תת הסוגים של פרקינסון. בנוסף, גיל בזמן האבחנה צריך להיכלל בתת-סיווגים עתידיים של המחלה.

מקור: 

De Pablo-Fernández, E. et al. (2019). JAMA Neurology. doi: 10.1001/jamaneurol.2018.4377

https://jamanetwork.com/journals/jamaneurology/fullarticle/2719823?resultClick=24

נושאים קשורים:  פרקינסון,  נוירולוגיה,  מחקרים,  תת סוגים של פרקינסון
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות