קוליטיס כיבית 22.08.2018

״עומס דלקתי״ בקוליטיס כיבית והקשר לסיכון לממאירות במעי הגס

נוסחה המשקללת חומרת דלקת בקוליטיס כיבית לאורך זמן נמצאת בקורלציה חזקה לסיכון לממאירות במעי הגס, בניגוד לחומרת הדלקת בקולונוסקופיה האחרונה

חולים עם קוליטיס כיבית נמצאים בסיכון מוגבר לפתח סרטן במעי הגס, ולדלקת יש תפקיד חשוב בתהליך זה. ידוע כי משך הדלקת וחומרתה הם גורמי סיכון, ועל כן ההנחיות המקצועיות ממליצות להגביר את תדירות הקולונוסקופיה ככל שהמחלה ממושכת או בהתאם לחומרת הדלקת בבדיקה האחרונה. עם זאת, אופי המחלה הוא התקפי, וייתכן שהבדיקה האחרונה אינה משקפת מהימנה את ״עומס״ הדלקת לאורך השנים.

מחקר זה תוכנן לבדוק האם נוסחה הלוקחת בחשבון דרגת דלקת לאורך זמן תהיה בקורלציה טובה יותר לסיכון לממאירות.

במחקר נכללו חולים עם קוליטיס כיבית אשר היו במעקב במרכז הגסטרואנטרולוגי של בית החולים סיינט מארק בבריטניה בשנים 2003-2012. החולים עברו קולונוסקופיה אחת לשנה-שנתיים החל מ-8-10 שנות מחלה. בכל בדיקה נלקחו ביופסיות אקראיות להערכת דרגת הדלקת וכן ביופסיות מוכוונות לממצאים. הדלקת דורגה בין 0 (אין דלקת) לבין 3 (דלקת קשה). ״עומס״ הדלקת הוגדר כממוצע דרגות הדלקת בין כל שתי בדיקות כפול מספר השנים. התוצאה הנמדדת הייתה הופעה של ממאירות במעי הגס.

נתונים סטטיסטיים: 987 מטופלים נכללו במחקר, ומשך המעקב החציוני היה 13 שנים. 97 מהחולים פיתחו ממאירות במעי הגס (9.8%). ה״עומס״ הדלקתי היה בקורלציה חזקה לסיכון לממאירות (יחס סיכונים HR 2.1 לכל עלייה של 10 יחידות ב״עומס״ הדלקתי, רווח בר סמך 95% : 1.4-3, p<0.001). דרגת הדלקת בקולונוסקופיה האחרונה לא הייתה בקורלציה לסיכון לממאירות (יחס סיכונים HR 0.9 לכל עלייה של 1 יחידה בדרגת הדלקת, רווח בר סמך 95% :0.7-1.2, p=0.5).

סיכום: הסיכון לממאירות של המעי הגס נמצא בקורלציה חזקה ל״עומס״ הדלקתי המצטבר כלומר לחומרת הדלקת לאורך הזמן, ולא בהכרח לדרגת הדלקת בקולונוסקופיה האחרונה. החוקרים ממליצים כי יש לקחת נתון זה בחשבון בעת החלטה על תדירות מעקב אנדוסקופי בחולים אלו.

מקור:

Choi CR, Al Bakir I, Ding N(, et al

Cumulative burden of inflammation predicts colorectal neoplasia risk in ulcerative colitis: a large single-centre study

Gut  Published Online First: 17 November 2017. doi: 10.1136/gutjnl-2017-314190

ערכה: ד״ר נועה גולדשר מינרבי

נושאים קשורים:  מחקרים,  קוליטיס כיבית,  ממאירות מעי גס,  דלקת,  קולונוסקופיה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות