סרטן ערמונית 08.10.2017

זריקת אליגרד מספקת דיכוי טסטוסטרון יעיל, ממושך ונוח עבור מטופלים עם סרטן הערמונית

דיכוי טסטוסטרון לטיפול בסרטן הערמונית באמצעות זריקת אליגרד (לאופרוליד) הינו חיוני  ומביא לרמות טסטוסטרון נמוכות מרמות סירוס ואינו מביא לעליות פתאומיות ברמות הטסטוסטרון. אליגרד ניתנת בזריקות במינונים המביאים לפעילות הנמשכת חודש, שלושה חודשים או שישה חודשים, כאשר היעילות של התרכובת לשישה חודשים אינה נופלת מזו של התרכובות לפעילות קצרה יותר ואף מביאה לשיפור באיכות חיי המטופלים

המטרה העיקרית של טיפול מעכב אנדרוגן (androgen deprivation therapy – ADT) עבור סרטן ערמונית מתקדם הינה להביא לדיכוי מהיר,עמוק  וממושך של טסטוסטרון.

סקירה זו דנה ביעילות של תכשיר  לאופרוליד (leuprolide), אליגרד (Eligard®), אשר זמין בזריקות תת-עוריות (depots) אשר משפיעות לאורך חודש (7.5 מ"ג), שלושה חודשים (22.5 מ"ג) או שישה חודשים (45 מ"ג), כ-ADT עבור סרטן הערמונית. כמו כן, סקירה זו מדגישה את היתרונות האפשריים של התרכובת בעלת פעילות הממושכת ביותר, של שישה חודשים.

לתרכובת אליגרד לשישה חודשים יש פרופיל יעילות דומה בהשגה ושמירה על רמות סירוס של טסטוסטרון, בהשוואה לזריקות אליגרד לחודש ולשלושה חודשים. רמת הטסטוסטרון הממוצעת 12 חודשים לאחר אבחון סרטן הערמונית היתה 12.3 ננוגרם/דציליטר, הרבה מתחת לרמת סירוס של טסטוסטרון, העומדת על 20 ננוגרם/דציליטר. עלייה זמנית ברמות הטסטוסטרון (רמות טסטוסטרון הגבוהות מ-50 ננוגרם/דציליטר בבדיקה אקראית תחת ADT), כבריחה מתפרצת או הקשורה לזריקה, נצפתה במקרים נדירים בלבד. סקר שנערך בקרב מטופלים הראה כי בקרב חולי סרטן ערמונית קיים חשש מהישנות המחלה. ביקורים דחופים אצל הרופא קשורים לחרדה ולחשש מפני הישנות של סרטן הערמונית. תרכובת אליגרד לשישה חודשים יכולה לספק שנת טיפול שלמה בשתי זריקות בלבד, ובכך להפחית את מספר הביקורים הרפואיים למתן זריקות בלבד ולאפשר למטופל ולרופאיו חירות רבה יותר במהלך תקופת המעקב.

תרכובת אליגרד לשישה חודשים מספקת דיכוי טסטוסטרון מהיר, עמוק וממושך. הזמינות של תרכובות אליגרד לחודש, שלושה ושישה חודשים מאפשרת לרופאים להתאים את הטיפול בסרטן הערמונית אינדיבידואלית לפי צרכי המטופל.

מקור:

Eligard® 6: Achieving Optimal Testosterone Control with the Convenience of a Twice-a-Year Formulation
Richard Berges

נושאים קשורים:  סרטן ערמונית,  טיפול מעכב אנדרוגן,  androgen deprivation therapy,  אליגרד,  Eligard,  לאופרוליד,  טסטוסטרון,  דיכוי טסטוסטרון ממושך,  מחקרים
תגובות