מחקרים 21.03.2016

דכאון הורי עלול לפגוע בציונים של הילדים

במחקר מבוסס אוכלוסיה שהקיף יותר ממיליון ילדים נמצא קשר מובהק בין דכאון של אם או אב לבין ציונים נמוכים של הילדים, ההשפעה מורגשת בכל הגילאים וביחוד בבנות

דכאון של הורה נקשר לא פעם לקשיים התפתחותיים, התנהגותיים, רגשיים וחברתיים בשנות החיים המוקדמות של ילדיו. גם הקשר בין דיכאון של אחד ההורים לתפקוד ילדיו בגילאים בוגרים יותר נחקר לא מעט אך עדיין שאלות רבות נותרו ללא מענה מספק. על רקע הדברים חוקרים משבדיה יזמו מחקר שנועד להעריך את הקשר בין דיכאון של הורה להישגים של ילדיו בגיל 16. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת JAMA Psychiatry.

החוקרים ליקטו נתונים מרשמי האשפוז ואספו מידע אודות חולי דכאון שאושפזו במסגרות מתאימות משנת 1969 ואילך. בנוסף שאבו החוקרים נתונים מרשמי קהילה בהם תועד טיפול בחולים עם תסמיני דיכאון במסגרות אמבולטוריות. הנתונים הוצלבו עם ציונים שהשיגו ילדים שנולדו בין השנים  1984-1994 בבחינות גמר של לימודי חובה (גיל 16 לערך). החוקרים בדקו את הקשר בין דיכאון אצל ההורים בשלבים שונים בחייהם של ילדיהם (לפני הלידה, אחרי הלידה, בגילאים 1-5, 6-10 ו-11-16 שנים ובכל זמן לפני בחינות הגמר) לבין ציוני הגמר. תוצאת המחקר העיקרית הוגדרה כרמת הציונים בבחינות הגמר בחלוקה לעשירונים.

בעוקבה נכללו 1,124,162 ילדים (48.9% בנות). דיכאון של אחד ההורים, בכל שלב בחייהם של ילדיהם נקשר לירידה בהישגי הלימודים. לאחר ניתוח רב-משתני, נמצא כי ציוניהם של ילדים שאמם סבלה מדיכאון היו ב 45% העשירונים הנמוכים וציוניהם של ילדים לאבות חולי דכאון ב 40% העשירונים הנמוכים. עוצמת ההשפעה של דכאון הורי על ציוני הילדים דמתה להשפעה של רמת ההכנסה המשפחתית (חמישון עליון מול חמישון תחתון). עם זאת תרומתה של השכלת האם על ציוני ילדיה (≤9 שנים מול ≥12 שנים) הייתה משמעותית פי שלושה מדכאון אימהי. דיכאון אימהי השפיע יותר על בנות מאשר על בנים.

לסיכום, המחקר מאיר פן נוסף בקשר בין בריאותם הנפשית של ההורים לתפקודם הכולל של ילדיהם. המחקר רטרוספקטיבי ועל כן מתקשה לבסס את הקשר כסיבתי באופן מובהק אך ברור כי דכאון של ההורים משפיע עמוקות על ילדיהם, מעצב את אופיים וגוזר במידה לא מבוטלת את עתידם.

מקור:

Shen H, Magnusson C, Rai D, Lundberg M, Lê-Scherban F, Dalman C, et al. Associations of Parental Depression With Child School Performance at Age 16 Years in Sweden. JAMA psychiatry [Internet]. American Medical Association; 2016 Feb 3 [cited 2016 Feb 12];73(3):239–46.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  הישגים בלימודים,  ליקוי למידה
תגובות